• Wspornikowa – stopnie są podtrzymywane przez jedną lub kilka belek nośnych, zamontowanych w środkowej części schodów. Przy prostych schodach belki znajdują się między stropem a podłogą, jednak gdy biegów schodów jest kilka, konieczne są dodatkowe podpory, na przykład w postaci słupów. Możliwe jest także połączenie stopni ze ścianą. Schody o konstrukcji wspornikowej nazywane są też siodłowymi.
  • Policzkowa – składa się z dwóch belek, które są krawędziami stopni. Ich grubość to najczęściej 6-8 cm. W zależności od aranżacji wnętrza mogą być proste lub wygięte. Przy skomplikowanym kształcie schodów, niezbędne są wsporniki. Stopnie najczęściej osadza się we wpustach belek policzkowych, korzystając z pomocy podpór i kątowników.
  • Modułowa – jest odmianą konstrukcji wspornikowej. Schody tworzy się przy pomocy modułów – stopni połączonych ze wspornikami, następnie mocowanych bezpośrednio do ściany lub do pionowych słupów. Bardzo modne obecnie są schody dywanowe, gdzie grubość i wygląd stopnia i podstopnia jest identyczna.

Szukasz profesjonalisty, który zna się na schodach? Doświadczony stolarz w Rybniku jest na wyciągnięcie ręki! Zadzwoń i przekonaj się sam!